31 Mayıs 2015 Pazar

Açık Rüya (Lucid Dreaming, Lusid Rüya) Nasıl Yapılır?

Öncelikle konuyla alakası olmayan bi kaç şey söyleyeceğim. Buraya geldiysen bu demektir ki arayış içindesin. Bu dünyada gerçekten anlamlandırmak istediğin bi şeyler var demektir. Burda bakışları kendime çevirip burda yol gösterici var demek değil amacım, sadece ben de aynı soruları sorduğum için rahatça söylüyorum bunu. Senin içinde bulunduğun arayış bende de var çünkü. Beraber yürüyoruz aslında. Ne kadar farklı yiyecek, içecekleri sevsek de farklı şeylerden hoşlansak da kültürel kişiliğimiz farklı yapılanmış olsa da en büyük noktada bir aradayız demektir: Aklın arayışında...
Şimdi konumuza gelelim.
Bu arayışta insanlar genelde iki şey bulurlar başta: Birincisi, astral seyahattir - ki aslında astral projeksiyondur-, ikincisi ise açık rüya (lüsid rüya veya lucid dreaming) dır. Şimdi ben size lüsid rüyada bahsedeceğim.
Birçok yerde buna dair yazılar okudum, araştırdım ama sanki bunu yapanlar insan değilmiş gibi uzak anlatımlarla karşılaştım. Size karşı açık olacağım ben bile çok az başardım bu açık rüya olayını ki bunu uyku düzensizliğime ve yaşadığım uykusuzluk problemine bağlıyorum.
Öncelikle bunu yapmak istiyorsanız, uyku düzeni sağlamalısınız. Benim gibi kaçta uyuyup uyandığı belli olmayan, yatağa girdikten sonra 3-4 saat uyuyamayan biriyseniz bu konuda zorlanabilirsiniz. Uyku düzeni sağlamak ve özellikleri belli şeyleri alışkanlık haline getirmek sizin için çok faydalı olacaktır. Beslenme şeklinize dikkat etmeniz özellikle de yatağa girmeden bi süre önce yemeyi bırakmanız önemlidir. Unutmayın rahat bir uyku açık rüya için bulunmaz fırsattır.
Şimdi bunları yerine getirdiğinizi yani uyku düzenine sahip olduğunuzu ve düzenli bi yemek alışkanlığına sahip olduğunuzu varsayalım. Geçelim diğer aşamaya.
Uyku genel olarak iki bölümden oluşur. Bunlarda ilki Non-REM (Non Rapid Eye Movement) dır. Yani göz hareketinin olmadığı kısım. Bu bölümde uyku derindir ve vücüt genel bi dinlenme halindedir. Bu bölümde rüya görülmez. Uykunun ilk bölümüdür.
Bizi ilgilendiren asıl bölüm ikinci bölüm. Bu bölümün adı anladığınız üzere REM (Rapid Eye Movement) dır. Bu bölüm rüya görülen bölümdür ve bu bölüme ulaşabilmek için Non-REM i atlatmanız gerekir. Çünkü rüya görmek için aktif dinlemeyi tamamlamanız gerekiyor. Bu bölümde hızlı göz hareketleri görülür. Çünkü beyinde görüntüye dönüşen dalgaları yani rüyaları göz gerçek görüntü olarak algılayıp takip etmeye çalışır. Ben gecede en fazla bir iki rüya görüyorum bu o kadar da uzun bi bölüm olmasa gerek diyebilirsiniz, ama insan gece boyu birçok rüya görür ama sadece bir kaçını hatırlayabilir. Uykunun bölünmesi rüyaları hatırlamanızı sağlar. Ki birçoğumuz rüyanın bitiminde uyanırız değil mi?
Sonuç olarak dingin bir uyku geçirmek gerekiyo rüya görebilmek için. Bunların tamamı zaten birçok insanın da farkında olmadan yaptığı şeylerdi. Şimdi gelelim Açık Rüyanın can alıcı kısımlarına.
Açık rüyanın sağlanması için önemli şeylerden biri telkin ve rutin olarak gün içinde tekrarlanan bazı alıştırmalardır. Öncelikle gün içinde kendinize o gece açık rüya göreceğiniz yönünde telkinde bulunmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Ayrıca rutin olarak yapılan şeyler sizin için mükemmel fırsattır. Burda demek istediğim saate, telefona, aynaya bakmak gibi şeyler. Bunun yanında açık rüya çalışması yapan bazı kişiler gün içinde parmağını diğer elinin içinden geçirmeyi denemek, elektrik anahtarlarını açıp kapatmak, yer çekimini kontrol etmek gibi şeyler denediklerini söylemişlerdir. Bunların sebebi ayna, saat, telefon gibi gözleyip farkı kolayca algılayabileceğimiz şeyleri kullanabilmektir. Çünkü rüyada tasarımlar farklı olacağından muhtemelen telefonunuzun, saatinizin tasarımı veya aynadaki görüntünüz farklı olacaktır. Bu da size rüyada olduğunuzu anlamanızı sağlar. Ayrıca rüyada bazen parmağınızı diğer elinizin içinden geçirebilirsiniz ki bu da yeterince büyük bi farklılıktır zaten. Ayrıca elektrik anahtarları da mükemmeldir. Gün içinde rahatça ışığı açıp kapattığınız elektrik anahtarları rüyada çalışmaz. Çünkü hızlı aydınlanma seviyeleri rüyada yoktur. Yani siz rüyanızda ne kadar ışığı açıp kapatmaya çalışsanız da aydınlanma miktarında bir değişme olmayacaktır.
Bunları gün içinde uygulamaya devam ettiğinizde rüyada da muhtemelen bu rutin hareketleri alışkanlık haline getirmiş olacaksınız. Ve garipliği hissettiğinizde rüyada olduğunuzu farkedeceksiniz :)
Burda önemli bi husus var. Rüyada olmanız kötü bir şey değil fakat insan beyni bunu öyle algılar çünkü rüya onun için bilinç altına yapılan bir saldırıdır. Bu yüzden lütfen rüyada olduğunuzu anladığınızda telaşa kapılamamaya çalışın. Uyanmak size bu konuda bir şey kazandırmayacaktır bunu hatırlamaya çalışın.
Rüyada olduğunuzun farkına vardığınızda ve uykuda kalmayı başabildiğinizde artık rüya sizindir. Burda ilk denemeler genellikle zıplayıp havada kalmaya çalışmak veya duvarlardan geçebilmek gibi fantastik şeylerdir ki bunları deneyebilirsiniz :)
Unutmayın uyanıkken gerçekleştiremeyeceğiniz her şeyi rüyada gerçekleştirebilirsiniz. Bunu kullanın :)
Yeni tasarımlar yapabilir, imkansızı zorlayabilirsiniz. Rüyanız sizindir. İyi eğlenceler :)
Not: Ayrıca merak ettiklerinizi yorum yazarak veya yalcinayman@gmail.com'a mail atarak sorabilirsiniz.
Khantura

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder